Poslouchejte náš FinCast

Pauza pro Dluhopisy Republiky

13. upisovací období emise Dluhopisu Republiky zaznamenalo rekordní zájem občanů a jmenovitou hodnotu úpisu převyšující 41 miliard korun. Jedná se o sedminásobek oproti 12. emisi, která činila 5,5 miliardy korun. Občané tak využili možnost nákupu proti-inflačních státních dluhopisů, jejichž výnos je odvozen od průměrné inflace. Naši klienti se však budou muset ve svých portfoliích na čas […]

13. upisovací období emise Dluhopisu Republiky zaznamenalo rekordní zájem občanů a jmenovitou hodnotu úpisu převyšující 41 miliard korun. Jedná se o sedminásobek oproti 12. emisi, která činila 5,5 miliardy korun.

Občané tak využili možnost nákupu proti-inflačních státních dluhopisů, jejichž výnos je odvozen od průměrné inflace. Naši klienti se však budou muset ve svých portfoliích na čas od této možnosti obejít. Ministr financí Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci uvedl, že úřad chce současný projekt v souvislosti s potřebou financování státního dluhu vyhodnotit a možnost pro občany nyní pozastavuje. 

Státní rozpočet České republiky zakončil rok 2021 s rekordním schodkem převyšujícím 400 miliard korun a státní dluh stoupl na celkových více než 2,45 bilionu korun, tedy přes 40 % HDP.

MF v pilotní fázi začalo takzvané Dluhopisy Republiky pro občany prodávat 3. prosince 2018. Během 13 upisovacích období lidé podle dokumentu nakoupili dluhopisy za zhruba 79,6 miliardy korun. Největší zájem byl zatím o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo MF poprvé ve třetí emisi. 

Možnost zhodnotit prostředky formou nákupu proti-inflačních dluhopisů jsme od počátku klientům doporučovali zejména jako nástroj ochrany vloženého kapitálu. Investoři budou muset pro své konzervativní části portfolií hledat nové příležitosti, se kterými jim opět rádi pomůžeme.

Další informace zde:

Přihlaste se k odběru newsletteru Finančníků.
Jednou měsíčně vám pošleme souhrn všech novinek ze světa financí a ekonomiky.
© 2023 Finančníci Group s.r.o., IČ: 14386739 – všechna práva vyhrazena
Ochrana osobních údajů
Povinně uveřejňované informace
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram