Velké změny v penzijních programech od 1.1.2017

Období velkých podzimních a zimních změn ve financích vrcholí úpravou podmínek programů Doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění (transformovaného fondu).

Zaměstnanci a živnostníci

Od ledna si budou moci zaměstnanci i živnostníci uplatnit roční daňový odpočet ve výši až 24.000 korun, a to v případě, že si na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření (DPS) budou přispívat měsíčně 3.000 Kč.

Dnešní nastavení umožňovalo daňový odpočet až do výše 12.000 korun ročně při příspěvku 2.000 korun měsíčně. Pokud si lidé do těchto státem podporovaných programů spoří, mohou současně využít od částky 300 do 1.000 korun měsíčně státní příspěvek. Ti, kteří si odkládají finance nad tisícikorunu i daňové úlevy, které se od 1.1. 2017 navyšují a limit „optimálního“ využití penzijního programu se tak posouvá na 3.000 Kč měsíčně.

Celkový profit z penzijního programu může být až 6.360 korun ročně. Ten se skládá z:

 Daňového odpočtu 24.000 korun ročně

  • při vkladu účastníka 3.000 Kč měsíčně a sazbě 15 % daně se jedná o 3.600 korun roční úspory na dani

Státních příspěvků od státu

  • při vkladu účastníka min. 1.000 měsíčně je maximální státní příspěvek 230 korun, tedy 2.760 korun ročně

Živnostníci a podnikatelé si mohou daňový odpočet uplatnit ve svém daňovém přiznání.

Podmínky

old1Nesmíme ale opomenout, že pokud stát na jedné straně podporuje programy stavebního a penzijního spoření, vyžaduje od obyvatel určitou disciplínu. U penzijních programů se jedná o dodržení lhůty spoření minimálně do 60 let věku klienta, a to současně po dobu minimálně 60 měsíců, tedy 5 let (60 měsíčních vkladů). Při předčasném zrušení programu čekají klienta nejen sankce, ale i možné dodanění.

Nové programy Doplňkového penzijního spoření stojí na platformě investic. Je tedy na Vás, jakou si zvolíte investiční strategii. Tu můžete dále v průběhu vývoje programu měnit. Díky složenému úročení můžete docílit vyššího zisku, ale pozor, i případné ztráty. V nabídce DPS je mnoho služeb, za poplatek si dokonce můžete „koupit“ garanci nezáporného zhodnocení na konci programu. Stejnou garanci návratnosti vložených prostředků, na kterou jsou zvyklí klienti produktu penzijního připojištění. Naspořené peníze na obou penzijních programech podléhají v případě potřeby dědickému řízení.

Zaměstnavatelé

Zaměstnavatelům se od Nového roku navyšuje limit pro daňově uznatelné výdaje ze 30.000 Kč na 50.000 korun na každého zaměstnance. V praxi to pro ně znamená, že z příspěvku 4.166 korun měsíčně na produkt penzijního připojištění nebo DPS svému zaměstnanci neodvádí sociální a zdravotní pojištění a příspěvek si mohou odečíst z daňového základu. Zaměstnavatelů s podobně vysokým příspěvkem je prozatím opravdu pramálo.

Na rozdíl od příspěvku na pojištění, kde si zaměstnavatel může exkluzivně vybrat konkrétní pojišťovnu, si v dnešní době nemůže zvolit konkrétní penzijní společnosti, skrze kterou budou svým zaměstnancům přispívat. Zaměstnanec tak může uplatnit již své uzavřené penzijní spoření u jednotlivých zaměstnavatelů v průběhu svého pracovního života.

Závěrem

V České republice jsou produkty penzijního připojištění a DPS velmi oblíbené. Průměrný příspěvek lidí činí ale jen něco málo přes 600 korun měsíčně. Pokud by si občan přispíval na penzijní připojištění po dobu 30 let pouze 500 korun měsíčně, naspořená částka jednorázového vyrovnání po zdanění bude jen okolo 286.000 korun na penzi. (úložka 500,- měsíčně, 130 korun státní příspěvek – platný od ledna 2013, průměrné zhodnocení 1,5% p.a.)

love-393919_960_720Příprava na penzi a budování finanční rezervy na stáří přitom patří k největším výzvám klientů v oblasti finančního plánování. V naší zemi je až 95 % lidí závislých pouze na státní penzi bez naspořených vlastních prostředků. Navyšující se počet penzistů má za následek vyšší výdaje státního rozpočtu. Položka penzí patří ve výdajích rozpočtu mezi jednu z nejvyšších vůbec. Výše měsíčního důchodu a odpovědnost za kvalitu života v penzi se tak pomalu začíná přesunovat na každého z nás.

Správným nastavením, včasnou přípravou a složeným úročením můžete maximalizovat užitek a zajistit si tak klidnou penzi s finančním polštářem. V celé oblasti spoření stále platí rčení, že nikdy není pozdě a každá odložená koruna se počítá.

Je pro Vás spoření formou penzijních programů vhodné? Přečtěte si také dobré tipy – „Jak spořit na penzi“ v našem dalším blogu.

V případě zájmu o konzultaci, výpočet či změnu nastavení programů kontaktujte svého Finančníka.