Obchodování: trading – úvod, chyby a omyly

Na základě Vašich podnětů a dotazů zaměříme dnešní rozhovor na obchodování, tedy trading. Čím dál častěji se na nás obrací klienti, kteří jsou vystaveni nejen e-mailovým, ale i telefonickým nabídkám nejrůznějších obchodních společností. Abychom Vám přiblížili oblast obchodování, její nejčastější omyly, slepé ale i zdravé cesty, přizvali jsme dnes k rozhovoru burzovního obchodníka Jakuba Kovaříka, majitele webu opcezive.cz

Dobrý den, Jakube, jak bys přiblížil oblast „tradingu“ člověku, který slyší tento pojem poprvé?

Dobrý den.
Rád bych úvodem objasnil základní rozdíl mezi investováním a tradingem. Dost často se setkávám s tím, že lidé nerozlišují tyto dva rozdílné pojmy, které spojuje jejich společné prostředí a tím jsou finanční trhy.

Obchodování (trading) je samo o sobě specifickou činností. Rozdíl je v tom, že oproti investování, např. pasivnímu investování do akcií, vstupuji jako obchodník do trhů s kapitálem opakovaně a častěji než u dlouhodobějšího držení aktiva jako investice. Pravidelně tak  vstupuji do krátkodobějších pozic na základě tržních situací, které vyhledávám, a které mi poskytují určitou pravděpodobnostní výhodu. Mým pohledem je úspěšný trading založený na práci s pravděpodobností, která když selže, řídí se riziko vhodně zvolené alokace kapitálu v obchodu. Jenomže takový přístup vyžaduje od obchodníka systematičnost a disciplínu, což v tradingových začátcích bývá velice obtížné. Tradingových stylů je celá řada, ať už z pohledu časového rámce, tak z pohledu vyhledávání tržního nastavení. Například u intradenního obchodování, kde je obchodník exponován s kapitálem v trhu pár minut až pár hodin pouze v rámci obchodního dne, lze předpokládat nejatraktivnější zhodnocení.

„Zvládání vlastní psychiky je ta nejtěžší disciplína, se kterou začíná mnoho začátečníků a také na ni většina končí s vyluxovanými účty.“

Zní to atraktivně!

Viďte? Ovšem takový obchodník je prakticky denně vystaven náporu emocí z vyšší frekvence obchodování a to bez patřičných zkušeností a praxe naprostá většina lidí neustojí. Musí mít bravurně vypilovanou disciplínu v dodržování obchodního plánu a zvládání vlastní psychiky, aby udrželi ziskovou konzistentnost. Je to nejtěžší disciplína, se kterou začíná mnoho začátečníků a také na ni většina končí s vyluxovanými účty. Vím, zní to děsivě, ale je to tak. Je zde největší prostor pro chybovost a porušování pravidel řízení rizika. Začátečníkům tento rychlý způsob obchodování rozhodně nedoporučuji. Jestli mohu poradit, tak rovnou zapomeňte na forex 🙂 .

Jakube, a jakým způsobem obchoduješ na burze Ty?

Já osobně jsem našel zalíbení v obchodování opcí převážně na americké akciové indexy, akcie, ETF fondy. Líbí se mi, že opce dokáží být velmi pohodové a zároveň s ekvivalentně atraktivním zhodnocením. Moje obchody trvají v řádu několika dní a některé moje strategie jsou v trhu maximálně měsíc. Spíše se ale zaměřuji na ty krátkodobější obchody. Co vidím jako další výhodu, dá se velmi kvalitně a rozvážně pracovat s pravděpodobností, což zejména na začátku dodává obchodníkům patřičnou důvěru. Když je nastaven správný koncept, nejsou výjimkou dlouhé sady zisků. Pak je daleko snazší v klidu odřídit tzv. ztrátový obchod. Proto doporučuji začátečníkům začít s opcemi, kde si v klidu osvojí ty správné návyky praxe, zkusí si vlastní psychiku bez zbytečné intradenní paniky.

trading-2Dobře, ale proč právě opce?

U opcí totiž nemusím úplně přesně odhadovat směr budoucího pohybu trhu, oproti klasickému konceptu „kupuj nízko – prodej vysoko“ a naopak. Dokáži profitovat i v trzích, které se nikam nehýbou, což bývá většina času. Tohle se mi líbí.

Jak jsi se Ty osobně k tradingu dostal a jaké jsou Tvoje aktuální výsledky?

O trading jsem se začal zajímat přibližně před devíti lety, kdy jsem žil a pracoval v USA. Jelikož jsem burzu měl spojenou spíše jen s akciemi a obrovským množstvím peněz a odjakživa mě tato problematika zajímala, začal jsem přirozeně shromažďovat informace. Absolvoval jsem řadu školení v USA, což bylo výborně načasované. V USA byly ty informace přece jen trochu jinde, než na české scéně. Shodou okolností jsem v zámoří narazil na opčního tradera (manžel mé učitelky angličtiny), který mi jednoho společného večera objasnil výhody opcí, což mě opravdu oslovilo. Přemluvil jsem ho, aby mne mentoroval, což mi zpětně dalo asi nejvíc pro můj budoucí rozvoj. John v té době úspěšně obchodoval opce již přes patnáct let. Řekl bych, člověk opravdu na svém místě. Díky Johne! A že to byla náhoda. Po návratu jsem pak absolvoval ještě pár školení tady v Čechách, spíše ze zvědavosti, jak na tom u nás jsme. Pak už následovala jen ryze vlastní práce a studium.

Nyní mám konzistentní zisky pátým rokem. Začít se seberealizací se vyplatilo. Vše má dvě strany a v tradingu to patří dvojnásob. Opce se mohou zdát být složité, vyžadují určitý čas studia, ale ve výsledku složité nejsou, nebo být nemusí.

Aktuálně mám v portfoliu několik strategií s různým řízením rizika. Zhodnocení  portfolia cílím na 40% ročně. Právě před pár dny jsem provedl kontrolní zhodnocení třech ukončených kvartálů portfolia roku 2016. A daří se překvapivě velice dobře. Rok 2016 na druhou stranu podle mě nepatří rozhodně mezi ty jednoduché.

Zkus Jakube Tvým pohledem v pár bodech definovat úplnému začátečníkovi o čem je a není trading .

V první řadě bych raději začal tím, o čem trading není, protože i já měl v úplném začátku velká očekávání a postupem času se prokousával k hrubé střízlivé realitě. Úplně základní věc:

  • Trading není o jednom obchodu, který z Vás přes noc udělá milionáře.
  • Trading není  o gamblerství, pokud ho uchopíte seriózně a kvalitně.
  • Trading není primárně jen o profitech, i když kvůli nim trading děláme.
  • Trading je o vlastní disciplíně, o práci s pravděpodobností, o řízení rizika a hlavně o ochraně vlastního kapitálu.

trading-1Toto vše podtrhuje zvládání vlastní psychiky. Profity nám potvrzují jen to, že trading děláme správně. Trading je práce jako každá jiná, i když ne každý dokáže ustát práci s penězi, dá se naučit jako každá jiná práce. Je to určitá výzva, která nabízí velmi zajímavé finanční možnosti a časovou svobodu. To je zároveň i důvodem, proč se tradingem zabývám já.

Lidé jsou v dnešní době často navoláváni, až obtěžováni různými společnostmi, aby nakoupili cenné papíry nebo obchodovali on-line a po telefonu. Na co by si měli lidé dát v takových případech pozor?

Na tyto společnosti obecně velký pozor. Nechci házet všechny rezolutně do jednoho pytle, ale osobně bych se jim raději vyhnul velkým obloukem. Vaše peníze často spravují  doslova amatéři. Společnosti mají převážně profit z transakcí. Klient je vždy až na druhém místě. Lidé často používají v telefonátech manipulační techniky.  Makléř má poté na starosti několik desítek klientů a v podstatě nemá ve své kapacitě prostor starat se o každého naplno.

Osobně bych neinvestoval peníze u společnosti, která takto navolává klienty a doporučuje investice.

Ty sám jsi letos založil web www.opcezive.cz, kde prezentuješ své obchody, analýzy a na svých webinářích ukazuješ lidem detailněji své strategie, cesty, ale i slepé uličky v začátcích tradingu. Máš i vlastní kurz. Nebojíš se, že budou Tvoji studenti do budoucna lepší než Ty? Jaká je vlastně Tvoje strategie?

Na českém trhu je velká mezera, co se týče kvalitního tradingového vzdělávání. Opět je zde celá řada nástrah ve formě holých prodejců kurzů. Tito prodejci mají ve zvyku prodávat obecné informace za přemrštěné peníze a sami aktivně neobchodují.

Projekt „opceživě“ jsem založil na základě rozšiřující se poptávky okolí po mém know – how s cílem předat maximálně prakticky kvalitní informace a dovednosti, které sám používám a za ta léta si osvojil. Samotný projekt bude napojen na náš vlastní fond. Chceme lidem ukázat, jakým způsobem může trading fungovat – seriózně, transparentně.

Vyučuji několik vlastních strategií, které jsou založeny na nabídce/poptávce trhu. Všechny jsou založeny na jednoduchých principech a stojí za nimi robustní pravděpodobnost. Používám kontext trhu. Trading a obchodování na burze je pouze tak rizikové, jak si to nastaví samotný obchodník.

Vždy se najde někdo lepší než Ty. Tvůj student Tě může něčím inspirovat. I tímto způsobem jsem otevřený ke spolupráci. V praxi to nefunguje tak, že by student pouze kopíroval svého učitele. Na informacích, které získal, většinou rozšíří svůj vlastní, sobě blízký koncept.

Úspěch na burze se nepočítá na tom, kolik kdo vydělal peněz, ale jak byl systematický a řídil riziko. Když mě můj student překoná, bude to velmi kvalitní vizitka mého mentoringu.

Rád bych se vrátil k tématu šmejdů, protože v této oblasti jsou si naše názory a přístupy velmi podobné. Jak si myslíš, že se bude vyvíjet oblast obchodování v tomto směru?

V podstatě český mainstream měl první zkušenosti s investováním v době kuponové privatizace. Divoký západ investic, řada vytunelovaných fondů. Vůbec se nedivím, že český národ je k burze, investování a obchodování skeptický. Doba se ale trochu změnila a lidé mají zájem aktivně investovat nebo se snaží právě přes investiční společnosti něco se svými penězi dělat.

Rozhodnutí aktivně spravovat své peníze je určitě správné rozhodnutí a touto cestou by se měl vydat každý, komu není ležící kapitál na účtu bank lhostejný. Bohužel je zde stále řada „šmejdů“, podvodných společností, podvodných rádoby mentorů a podobně. Česká republika je tímto na velmi nízké úrovni gramotnosti. Jsou tu však již první střípky kvalitních společností, fondů a odborníků. Věřím, že do budoucna se to bude jen zlepšovat a že i náš projekt k zlepšení situace patřičně přispěje.

Co bys doporučil lidem, kteří mají zájem o trading?

Najít si kvalitní zdroj informací. Trpělivost, vydržet, věřit si a nemít vysoká očekávání hned na začátku. Věnovat se tomu pravidelně. Dále, co nejdříve přejit na obchodování s živými penězi v reálných  podmínkách. Obchodovat regulované kontrakty. Nezačínat u brokerů s depozitem 1000 USD a méně. Svým studentům doporučuji začínat minimálně se třemi až pěti tisíci dolary. S tímto kapitálem se dá rozumně učit praxi řízení peněz v reálných podmínkách. Nebojte se dělat chyby, dodržujte obchodní plán, nedívejte se na zisky v penězích ale v % a soustřeďte se primárně na ochranu Vašeho kapitálu.

Co podle Tebe odlišuje úspěšné a neúspěšné tradery?

Uspěšný trader:

  • Disciplinovaný, skromný, učenlivý, emočně vyrovnaný.

Neúspěšný trader:

  • Netrpělivý, impulzivní hazardér bez obchodního plánu, nevěnuje tomu potřebný čas, vidí za tradingem okamžitě velké peníze apod.

Když pravděpodobnosti selhávají, řídíte riziko. V tom je celé to kouzlo úspěchu.

Jakou roli hrají ve Tvé práci faktory času a štěstí?

Oba tyto faktory mají určitou roli v mém živote i v tradingu. Čas je to nejdražší co máme, proto se jím snažím moc neplýtvat. Otázka štěstí. Štěstí je vlastně vnitřní stav člověka. V tradingu je čas na naší straně. Jak už bylo někde napsáno, nepracujeme pro peníze, ale necháváme peníze pracovat pro nás, tudíž nám zbývá více času pro nás a to se mi líbí. Ze začátku je ale třeba tomu ten čas věnovat stejně tak, jak když budujete vlastní podnikání. Štěstí v tradingu může být například to, že potkáte správného mentora, že budete mít štěstí a bude Vám obchodní přístup sedět.

Štěstí je být ve správný čas na spravném místě a hlavně rozpoznat a využít příležitosti.

 

Děkuji za dnešní rozhovor, který jsme pro Vás připravili ve spolupráci s panem Jakubem Kovaříkem.

 

jakub_kovarik

Jakub Kovařík
Opční trader (výpisy opčních kontraktů na americké indexy, akcie, ETF)
9 let studia a praxe