Nová vlna prodeje investic sílí

V okrese Písek, Strakonice i Jindřichově Hradci jsme v těchto dnech zaregistrovali další vlnu nabídek investic všeho druhu. Od prodeje slitků zlata, přes lichtenštejnské fondy, po předplacené investice na 40 a více let s vysokým vstupním poplatkem.

Je nutné si uvědomit, že podobné vlny prodeje produktů tu byly a bohužel pravděpodobně i budou. Dnes ale víme, že si s nimi naši klienti dovedou poradit. Díky znalosti základních investičních pojmů a umění rozpoznat prodejní, mnohdy manipulativní, techniky se nenechají zmást.

Na začátku bývá touha po zbohatnutí v lákavém prostředí

2Prodejci různých, často pyramidových, společností, bývají lákáni na vidinu rychlého zisku a nadstandardních peněz oproti klasickému podnikání nebo zaměstnání. To vše je zabaleno do atraktivních školení a zjednodušeného prodeje produktů. Každý produkt je okamžitě přepočítáván na zisk, což bývá rozhodujícím kritériem výběru. Ovšem na zisk pro obchodníka, nikoliv zisk zákazníků, vše pěkně schované za obal investičního, komoditního nebo finančního poradenství.

Takže investovat nemám?

Je důležité zmínit, že investování, je vhodným doplňkem portfolia klienta. Investovat lze do různých nástrojů, od státních dluhopisů, přes akciové a komoditní trhy, až po korporátní dluhopisy. Investovat dnes může člověk od stokorun měsíčně až po jednorázové milionové vklady. Mnoho z vás, čtenářů, možná investuje a ani o tom nevíte. Programy životních pojistek i nových penzijních produktů bývají často založené na investiční platformě, často nazývanou „spoření“ ( viz. článek)

Co je v nabídce?

Prodej zlata je dlouhodobě považován za bezpečný nástroj pro uchování hodnoty financí. To zůstává pravdou, zaujímá-li 10–20 % z vašich celkových zainvestovaných peněz. Komoditní trhy v roce 2015 utržily nemalé ztráty a zlato s poklesem více než 2 desítky procentních bodů ukazuje, že jde z hlediska kolísání hodnoty o stejnou investici, jako jsou akcie a ostatní formy investic do komodit, například ropy. Nejdůležitější je proto diversifikace – rozložení investičního rizika (wiki)

Existence mnoha forem prodeje zlata je pro zákazníka velmi nepřehledná. Často si klade otázky: Jsou vklady pojištěné? Kde je fyzicky mé zlato? Máte licenci na prodej těchto investičních produktů? Investuji do zlata nebo do firmy, která jej těží a zpracovává? Jaký je vstupní a následně pravidelný roční poplatek? Odpovědi na otázky bývají v případě nesolidního obchodníka velmi strohé a jsou ukazovány pouze grafy tempa neustálého solidního růstu.

Obchod se strachem

Z výpovědí lidí je vidno, že se obvykle jedná o velmi promyšlenou prodejní taktiku, kde jsou zájemci představovány jen konkrétní grafy a propočty. Často jsou podobné schůzky doprovázeny i hesly: „Česká koruna brzy zbankrotuje…“ nebo „Až padne Euro, bude se platit zlatem…“ a také „Zlato vždy obchodně rostlo a bude růst i nadále…“  Tato tvrzení jsou zavádějící a cílí na vaše pocity strachu a obavy, případně na vidinu rychlého, bezstarostného, ovšem v takovém případě skoro vždy nereálného, zisku.

Švýcarské a lichtenštejnské investice

Přídavná jména švýcarské, lichtenštejnské a německé investice v člověku probouzí mnohem větší důvěru, než například polská nebo turecká investiční společnost. To je fakt, který ke zvýšení prodejního úspěchu používají obchodníci všeho druhu. Důležitá otázka, než podepíšete smlouvu a zaplatíte tisícové vstupní poplatky, by měla být zejména:  Jak stará je společnost, přes kterou investuji? Investuji do jedné konkrétní společnosti nebo mi bude spravovat mé peníze? Jaký je celkový poplatek a co za něj získám? Jaká je historická výkonnost nabízených fondů a komodit? Jak podrobně problematice obchodník rozumí? Je pro mě srozumitelný, nebo mě zavalil desítkami faktů a pod tlakem „neobyčejné příležitosti“ mě tlačí k podpisu?

Vstupní poplatek – dobrý sluha, ale zlý pán3

Rozhodně neplatí přirovnání, že čím vyšší je vstupní poplatek, tím lepší je správce investic, který se vám bude starat o vaše peníze, spíše naopak. Dobří a velcí investiční hráči se díky vysokému objemu investic od svých spokojených klientů snaží poplatky snižovat, nebo držet na udržitelné výši v řádu 0,5 až 3% z celkového objemu investice.

Doporučujeme dávat pozor, pokud podepisujete smlouvu na pravidelný vklad Kč 1.000,- měsíčně po dobu 40 let. Váš vstupní poplatek se může vyšplhat i na desítky tisíc korun. Tento poplatek je použitý především na odměnu obchodníka a negarantuje následný servis a práci s vaší smlouvou. Pokud vás po 4 letech přestane investice bavit, nebo se ji rozhodnete zrušit pro její špatnou výkonnost, přicházíte o celý vstupní poplatek. Investici jste si na začátku předplatili na 40 let a poplatek se vám ztrhával z počátečních vkladů.

Co dělat, abych nenaletěl?

  1. Investice nakupujte ve chvíli, kdy jste si jisti, že znáte jak vstupní, tak i následné roční udržovací poplatky a riziko investice. Některé korporátní dluhopisy jsou mnohem rizikovější než rozumně rozprostřená investice do zaběhlých akciových fondů.
  2. Nakupujte od prověřeného a znalého obchodníka s cennými papíry. Právě zde platí dvojnásobně heslo, že hledáte odborníka, ne obchodníka. Člověka, který po konzultaci nabídne investiční možnosti a celou dobu je s vámi bude hlídat, konzultovat a případně upravovat.
  3. Vstupní poplatek je možné „rozpustit“ do pravidelných plateb. Solidní obchodník s cennými papíry dokáže nastavit poplatek tak, že je pouze ve výši několika jednotek procent strhávaný z každé vaší měsíční investice. V případě 2% poplatku a vaší platby 1.000,- měsíčně se jedná o 20 korun, které jdou obchodníkovi na účet. Ty mu náleží za servis a správu vašich investic.
  4. V případě jednorázové investice dbejte na diversifikaci. „Není všechno zlato, co se třpytí.“
  5. Zůstaňte racionální a vezměte si čas na promyšlenou. Zvlášť v případě, že zjistíte, že se obchodníkovi podařilo ve vás vzbudit strach, obavy nebo jiné pocity, které vás mají dovést k urychlenému podpisu. Nechte si vypracovat konkurenční nabídku a případné další informace hledejte na odborných webových stránkách nebo ve specializovaných kancelářích.
  6. V případě podpisu smlouvy máte obvykle prostor na odstoupení a ukončení programu.
  7. Neplaťte žádné peníze člověku na ruku. Dnešní investice jsou záležitostí výhradně bezhotovostních operací a takovou platbu byste již nemuseli získat nikdy zpět.
  8. Nespekulujte, pokud na to nemáte speciálně vyhrazené finanční prostředky.

Všem solidním odborníkům nejen v oblasti investic držím palce a těším se na viděnou na některé z  celorepublikových investičních konferencí. Podobné vlny se možná budou vracet, to ale dobré finanční rádce nesmí odradit od kontinuální práce a zvyšování finanční gramotnosti obyvatel nejen v jejich okresech.