7 tipů, jak zkrotit své osobní finance

Být šetrný k financím, tedy krotit výdajovou stránku a pracovat na vyšším výdělku, je přání milionů lidí. Podobně, jako lidé hubnou každoročně do plavek, dostavuje se i v hospodaření ve větší míře tzv. JO-JO efekt. U cvičení to bývá zejména proto, že lidé nepřijmou změnu životního stylu dlouhodobě za svou. Totožný průběh bývá i u krocení financí.

Lidé opakují stále stejné chyby:

  • nemají plán, za jak dlouho se chtějí zlepšit
  • nemají cíle, kterých chtějí v hospodaření dosáhnout
  • nemají vizi, co jim plán v dlouhodobém horizontu přinese

Lightroom-0010Do hospodaření se pustí spontánně, a pokud se během pár dnů nedostaví výsledek, opět se vrátí do starých kolejí. Obnoví staré návyky a utrácí, dokud je kde brát.

Hubnutí do plavek může vést k radostněji prožitému létu. Může být ale také startem nové, hlubší změny směřující k energičtějšímu, spokojenějšímu životu. Lidé často k tomuto kroku volí průvodce, trenéra či mentora. To, aby jim ukázal cestu a nedělali zbytečné chyby při cvičení a stanovování jídelníčku. I finanční jídelníček má svého průvodce. Ten vás může provázet při cestě za radostnější a klidnější správou osobních, rodinných i firemních financí.

Podělíme se s vámi o 7 postupných kroků, díky kterým můžete dlouhodobě vyzrát na svůj rozpočet a žít ve finančním přebytku.

1) Plány, cíle, vize

Na začátku je velmi důležité, abyste si představili, jak by se mohl změnit váš život, pokud byste zlepšili vaše finanční hospodaření. Odpovězte si na následující otázky a odpovědi si zapište, budete se k nim dlouhodobě vracet.

  • Jak by se změnil můj život, kdyby mi každý měsíc zbývaly volné finanční prostředky?
  • Na co bych si chtěl dlouhodobě připravit peníze?
  • Jaké by to bylo žít s plnohodnotnou finanční rezervou a nepůjčovat si?

Pokud se pro zlepšení opravdu rozhodnete, podobně jako při hubnutí nečekejte požadovaný efekt za týden či dva. Stanovte si čas ideálně v řádu 1 – 2 měsíců. Během nich dělejte průběžná vyhodnocení a kalkuly, zda jdete správným směrem.

2) Mějte bilanci na očích

Rozdělte si papír na dvě poloviny a na jednu stranu sepište všechny své měsíční příjmy (ze zaměstnání, podnikání, brigád, odměny, dávky, výživné apod.) a na stranu druhou všechny své výdaje, které pravidelně měsíčně, kvartálně či ročně platíte, jako jsou nákupy, nájemné, spoření, pohonné hmoty, zábava, koníčky, splátka úvěru apod.

Rozdíl částek tvoří vaši výsledovku, tedy volné finanční prostředky. Úkolem je tyto finanční toky co nejvíce zvyšovat a dále je směřovat na vaše přání a cíle. Bilanci si ideálně připněte na ledničku nebo na místo, které máte nejčastěji na očích. Primárním cílem je stabilizace a předcházení unáhleným rozhodnutím a nákupům nad váš měsíční limit.

3) Pracujte s položkami

Jsou příjmové položky dostatečné?

Šel by váš příjem zvýšit například změnou pracovní pozice, absolvováním školení nebo rekvalifikací? Máte možnost za stejný čas, který práci věnujete, vydělat více peněz někde jinde? Lidé často přemýšlí, jak ušetřit na výdajové straně a nezeptají se svého zaměstnavatele na povýšení či zvýšení platu, nebo jednou za čas rozeslat životopisy do konkurenčních firem a tím navýšit svou příjmovou stránku.

Jsou vaše výdajové položky nezbytné?

Kdy jste naposledy revidovali vaše výdaje? U některých položek se pouhou změnou dají ušetřit stokoruny měsíčně. Například změnou tarifu nebo operátora, zrušením služeb, které nevyužíváte a také racionálním přístupem k nakupování.

Udělejte si poznámky k výdajům, kde je možná změna.  U každé položky si udělejte poznámku, jak by mohla být zajištěna levnější formou a jaké kroky musíte udělat, abyste tuto položku během několika týdnů či měsíců snížili.

Například: Nákupy potravin – Kč 6.000,- měsíčně (vyhazování mnoha zbytků, nakupování se seznamem, šetřit a vejít se měsíčně do 4.000,-) viz. Blog – jak nakupovat

Důležitým faktorem mohou být i trvalé příkazy, které dlouhodobě platíte, za služby, které nepoužíváte. Příkladem je platba za prémiové satelitní programy, nevyužívané permanentky do sportovních zařízení, platby za mobilní služby, platby za finanční produkty apod. Tímto krokem můžete ušetřit další peníze, přitom se váš život výrazně nezmění.

„V Evropské unii se ročně vyhodí 90 miliónů tun potravin, což je 180 kilogramů na obyvatele za rok. Češi patří k nejhorším.“

4) Slevy a akce

Nakupujte v akcích a slevách.  Důležité ale je, abyste znali jejich obvyklou cenu a mohli porovnat výhodnost jednotlivých produktů. Obchodníci často na chvíli zdraží některé z položek, aby mohli posléze uspořádat slevy v řádu desítek procent. Mějte proto vždy chladnou hlavu a porovnávejte. Při nákupech se snažte o maximalizaci vašeho užitku. Nákupem ve slevách a akcích by také neměla utrpět kvalita a dlouhodobý užitek. Porovnávejte cenové nabídky supermarketů a střádejte i slevové poukazy. Na větších nákupech můžete ušetřit i stokoruny!

U jednotlivých nákupů se nebojte zeptat na ID-10081455slevy – jarní, jednorázové, akční i obchodní, které mohou vyrovnat konkurenční nabídku. Slevy zásadně pocítíte například při rekonstrukci nemovitosti a nákupu stavebních součástí a materiálů, stejně tak dovolené a automobilu. Důležité je naučit se ptát na slevu i u nižších položek, jako je například nákup obuvi a oblečení. Chcete ušetřit vaše peníze, ptejte se na slevy, vyjednávejte.

5) Mějte seznam

Vědět, co mám nakoupit a jít pouze po důležitých položkách, je stejně důležité, jako se před nákupem dostatečně nasytit a stanovit si čas. Pokud máte na nakupování neomezeně dlouhou dobu, může se ve vašem košíku objevit něco, co jste původně ani nepotřebovali.

Při rychlém spěchání a stresu nemáte naopak čas porovnávat zboží od různých výrobců, jejich složení a velmi důležitou cenu za měrnou jednotku. Mít čas a seznam důležitého zboží je základem hospodaření při nakupování.

„Do výše vašich očí umisťují obchodní řetězce produkty, které vám chtějí primárně prodat.“

6) Porovnání cen

Porovnávejte ceny jak v obchodě, tak i na internetu. V obchodech se jedná o porovnávání výrobků, které nakupujete. Některé výrobky jsou schválně umístěné ve výši vašich očí, jiné, možná levnější se stejným složením a kvalitou, najdete výše nebo níže v regálu. Důležitou položkou je cena za měrnou jednotku. Přemýšlejte, kolik zboží a jak rychle spotřebujete.

Obvykle platí, že více objemu stojí v porovnání s malým balením méně. S důležitým rozhodnutím se nebojte počkat. Akční zboží se dá v jednotlivých obchodech zamluvit, nebo pomocí chytrých telefonů zjistíte aktuální nabídku na trhu. Může se stát, že pokud své rozhodnutí jednorázového nákupu odložíte, zjistíte, že se mohlo jednat o nevýhodný kup výrobku, který možná ani nepotřebujete.

7) Plaťte včas a vše si evidujte

Tím, že budete platit své výdaje včas, předejdete upomínkám a tím ušetříte nemalé finanční prostředky. K pravidelnosti přispívá například nastavení trvalých příkazů ihned po výplatním dni, zřízení inkasa pro společnosti, které vám účtují různou výši měsíčních nákladů apod. Soupisem a evidencí všech svých výdajů nejen předcházíte případným sankcím, ale naučíte váš mozek přemýšlet, zda nejsou jednotlivé výdaje zbytečné či přemrštěné. Schovávejte si účtenky a minimálně jedenkrát měsíčně vše vyhodnocujte. Tímto krokem se budete měsíc od měsíce zlepšovat!

„Chcete ušetřit? Plaťte vše včas!“

Nezapomeňte si zapisovat i své dílčí úspěchy, kterých po cestě zkrocením financí budete dosahovat. Ušetřené desetikoruny v počátku se mohou vlivem osvojení nových finančních návyků velmi rychle otočit ve volné tisícikoruny a vám se bude lépe dýchat.

Češi se aktuálně, dle mých zkušeností, zlepšují nejen ve správě pravidelného hospodaření, ale i při jednorázových větších nákupech. Platí, že nejbohatší lidé nemusí být nutně ti s vysokými příjmy, ale jsou to zejména ti, kteří znají jednotlivé položky svého rozpočtu, racionálně přemýšlejí a drží své výdaje tak říkajíc „na uzdě“.