Prodej produktů na poště

Sportka, losy, penzijka, spoření, účty, SIM karty, stavebka, …

To je jen menší výčet toho, co můžete “koupit” na veškerých poštách v ČR. Česká pošta svým jednáním rozhodně nepřispívá ke kultivaci finančního trhu.

Určitě jste se již setkali s tím, že vám na poště byly krom poštovních služeb nabízeny i služby a produkty nesouvisející s tímto oborem. Zaměstnanci pošty jsou nuceni prodávat od mobilních tarifů, přes výherní tikety až po finanční produkty. Právě ta poslední jmenovaná oblast mě nejvíce tíží. Jedná se o produkty tzv. aliančních partnerů. Česká pošta má uzavřenou dohodu s finančními institucemi, které se zabývají prodejem pojištění, stavebních spoření, bankovních a úvěrových produktů. Bohužel zaměstnanci pošty musí plnit plán prodeje, aniž by často byly srozuměni s tím, jak jednotlivé produkty fungují a k čemu slouží. Jsou školeni převážně v tom, jak prodávat! Jedná se tak pouze o laické vysvětlení a snahu o prodej, bez kterého by zaměstnanci mohli být sankcionování na svém platu. V případě, že nebudou plnit limity jim bude krácena tzv. výkonová mzda.
Nejvýznamějším aliančním partnerem České pošty je Poštovní spořitelna (Era), která je obchodní divizí ČSOB. K dalším partnerům České pošty patří Česká pojišťovna, Českomoravská stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Sazka, Home Credit, Western Union a v pojištění cizinců také Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tato skupina institucí zajišťuje poště navýšení zisků z provizí jednotlivých produktů. Finančním institucím naopak pošta poskytuje obrovskou prodejní síť.

luck-839034_1920S profesionálním přístupem a znalostmi se na poště ovšem moc nesetkáte. Nepočítejte, že  dostanete nějaké relevantní informace k produktům těchto společností. Jediné, co se dozvíte bude, že daný produkt je nejlepší a vy ho na 100% potřebujete. Nejvíce si dejte pozor na produkty životního pojištění, zvláště pokud je sjednáno i s rezervotvornou složkou. (Více o tomto produktu se dozvíte v článku „Spoření“ přes investiční životní pojištění.) Pokud jste již byli nalákáni na uzavření podobného produktu, tak se pokuste poradit s odborníkem, jestli je vaše smlouva opravdu nastavena, tak jak byste si představovali a splňuje vše, co potřebujete. Pakliže se rozhodnote na poště produkt uzavřít, je to jen vaše volba, ale pokuste se vše maximálně promyslet a dát si na to čas. Nenechte se uchlácholit hezkými řečmi a klidně si nechte vytisknout nabídku, kterou si doma v poklidu projdete a nebudete jednat pod tlakem.

Uvědomte si, že každý produkt by měl být součástí vaší koncepce finančního plánování a například třetí stavební spoření nebo druhá životní pojistka vám nemusí pomoci, ale spíše finančně uškodit. Nevyužívejte drobné investční příležitosti. Nestavte své protfolio na nepravděpodobných výchrách jako je sportka, losy, atd. To vás pravděpodobně za vodu nedostane. Finanční kroky  vždy konzultujte s odborníky.

 


Rada pod čarou: Předpokládám, že se vám někdy stalo, že vaši doporučenou zásilku převzal soused nebo sousedka. Pošta tuto zásilku nemusí doručit do vašich rukou, ale existuje formulář, který vám zajistí, že zásilku dostanete vždy vy a neskončí u cizího člověka. Zkuste se na přepážce vaší pošty zeptat na tuto listinu.