Jak nakupovat?

Rád bych vám popsal několik základních tipů k nakupování. Většina rad vychází z mých vlastních zážitků a zkušeností. Zkuste se při nákupech alespoň částečně držet tohoto článku a uvidíte, že se to na vaší peněžence projeví.

Plánujte

Před každým nákupem byste měli vědět, co chcete koupit. Zjistěte si z letáků, kde se dají nakoupit vámi požadované potraviny za nižší cenu. Pokuste se nakupovat na více dní dopředu. Pohonné hmoty také něco stojí a nevyplatí se jezdit do obchodu každý den.

Nenechte se zlákat jen slevami v obchodu. Nemám rád rčení mé babičky: “Bylo to ve slevě, tak jsem to koupila. Bude se to hodit”. Nemusí to být vždy pravda. Nekupujte věci, které nepotřebujete a ani si nejste jisti, že budete někdy potřebovat nebo, že upotřebíte tak velké množství. Zvláště pokud se jedná o výrobek s určitým datem spotřeby. Není horšího plýtvání, než takové věci zbytečně vyhazovat poté, co jste na ně zapomněli.

Akce a slevy

Nakupujte větší balení. Rada nad zlato, můžete si říkat. Často tomu tak bývá a je výhodnější koupit například 2 litrové balení místo dvou 1 litrových. Koupit větší balení másla, než dvě poloviční. Prodejci nám k tomuto dávají skvělou možnost kontroly. Na štítcích je kromě ceny za zboží uvedená také cena za kilogram, litr, atd.

Několikrát jsem však viděl balení limonád po čtyřech kusech, které bylo dražší, než samostatné 4 lahve na vedlejší paletě. Vše je to jen o marketingu a zde právě o využití hesla “větší množství = menší cena na jednotku”. Né vždy tomu tak musí být! Proto pokaždé nevěřte líbívím letáčkům a nápisům “akce, sleva, výhodný nákup” a radši si zkontrolujte, zda se opravdu jedná o ušetření nebo jde jen o lákadlo k nákupu.

IMG_20150510_140059
Jednotlivé balení jsou výhodnější, než balení o 2 produktech?

Prodejci často také prodávají předražené zboží, jen aby ho mohli zlevnit například na 50% z původní ceny. Hledejte substituty, podobné výrobky jiných značek, na kterých můžete porovnat, jestli zboží dané ceně odpovídá a zda i po slevě se nemůže stát, že stále kupujete předražený výrobek, který je pouze dobře prodáván.

 

 

Kvalita a složení

Mnoho výrobců prodává své zboží pod několika značkami a tak například i neznačkové mléčné, mražené i další výrobky, které mají nižší cenu mohou mít naprosto totožné složení i výrobnu, jako vedlejší předražený produkt. Jediné v čem se pak liší je právě obal a název značky.

Kontrolujte množství daných surovin ve výrobku, kvůli které daný výrobek kupujete. Zjistíte tak podíly surovin i různé přídavné látky, které mnohdy nejsou pro tělo nejlepší. Můžete koupit levnou šunku, podíl masa v ní však nemusí být takový, jaký si představujete. To neznamená, že ve drahé bude. Pokud se na složení zaměříte, překvapí vás, že kvalitní výrobky nebývají ty nejdražší. Hezký obal a vysoká cena, ještě nemusí znamenat kvalitu.

Účtenky

Kontrolujte! A nejlépe ihned za pokladnou.

Selhání lidského faktoru při nákupu není vyloučené. Často se tak může stát, že se vám na účtence objeví položky, které jste nekupovali. Výrobky, které byly ve slevě jsou za původní cenu nebo nesouhlasí počet kusů výrobku, které jste nakupili.

Pokud až doma přijdete na to, že jste pořídili třeba prošlé zboží nebo je na účtence chyba, nebojte se vrátit do obchodu a věc řešit (pokud cestou neprojedete víc, než by se vám vrátilo). U malých položek si můžete říkat, že to nevadí, že je to jen pár korun. Těchto pár korun se po několika nákupech může překlopit do stokorun nebo i tisícikuron.

Inspirací k napsání tohoto článku mi byly mé poslední nákupy, které vždy končili na informacích při řešení reklamace namarkovaného zboží. Přikládám účtenku velmi drobného a rychlého nákupu na snídani (nenakupoval jsem na více dní), kde byla polovina položek špatně namarkovaná. Na infromacích vše rychle vyřídili a přeplatek vrátili.
Až doma jsem si uvědomil, že je ještě jedna položka špatně – modře podtržená. Celkový rozdíl takto malého nákupu byl 60 Kč a to si myslím, že pro demonstraci stačí. Záměrně neuvádím název obchodu, už jen z důvodu, že se to může stát naprosto kdekoliv, závisí to totiž na lidech a ti dělají chyby.

 

3 rady na závěr

1. Nakupování věnujte čas a naplánujte si ho.
2. Dívejte se na složení a na poměr cena/množství.
3. Kontrolujte si účtenky vždy hned za pokladnou.