Příprava na dovolenou

V průměru strávíme na letní zahraniční dovolené 9 dnů a utratíme za ni přes 15.000 korun. Za nejbezpečnější zemi stále považujeme Chorvatsko a k moři letos zamíří až polovina českého národa.

Dnes se zaměříme na to, jak se připravit na dovolenou a jaké finanční záležitosti vás mohou potkat.

1) Financování dovolené

Drtivá většina lidí míří na dovolenou z vlastních úspor. Množí se ale případy, kdy si lidé na týden odpočinku půjčují peníze od bankovních i nebankovních ústavů. Krátké volno se tak může stát mnohaletou noční můrou končící exekucí majetku. Že je půjčka na dovolenou nesmysl, potvrzuje i vyjádření mnoha odborníků, kteří upozorňují zejména na fakt, že si lidé peníze půjčují za nesmyslných podmínek a své rozhodnutí dlouhodobě nezváží. Přitom tisícikoruna, odložená pravidelně každý měsíc na spořící účet, může za 12 měsíců uspokojit 3 člennou rodinu na průměrné tuzemské dovolené.

2) Rezerva

Řada Čechů, mířících do známých letovisek, zapomíná na zadní vrátka. Hotovost na dovolené je potřeba nejen při nákupech, ale například i při skládání kauce pronajímateli nemovitosti a v potencionálních krizových případech, například ošetření lehkého úrazu, neplánovanou návštěvu zubaře nebo opravu automobilu na cestě.

9-08-2Finanční rezerva by měla být v průměru alespoň 50.000 korun a pokud jste ji před dovolenou nestihli naspořit, dá se zajistit i případným otevřením kontokorentu nebo sjednáním bankovní kreditní karty. Tyto často bezplatné finanční služby banky nezapomeňte po dovolené zrušit. Lehce by se mohlo stát, že byste na ně zapomněli, úvěrový rámec využívali jako vlastní peníze a nechtěně tak roztočili svou úvěrovou spirálu.

3) Příprava a nákupy

Existuje mnoho srovnávacích tabulek, v jaké zemi se vyplatí tankovat, některé základní nákupy se vyplatí připravit v místě bydliště. Před cestou i během ní vás čeká mnoho lákadel a finančních pobídek. Ujistěte se, že všechny nákupy zapadají do vašeho rozpočtu a jsou finančně v pořádku. Větší nákupy v řádu tisíci korun mohou dlouhodobě potěšit, pokud je po návratu z dovolené neuložíte na rok, a nebo nastálo k ledu. Pozor by si měli dávat všichni ti, kteří v zahraničí nakupují elektroniku, značkové mobilní telefony, hodinky apod. Světové firmy vyreklamují vaše zboží i v České republice, avšak obezřetnost s nákupem falšovaného značkového zboží je vždy na místě. Při nákupu je dobré myslet i na celní poplatky, které vás čekají při návratu do vlasti.

4) Směna a výběry

Kurzy měn bývají před létem, pokud se nejedná o mimořádnou událost, mírně vyšší. Češi často před dovolenou hledají výhodný kurz a vybírají finance spojené s cestováním a poplatky. V dnešní době čím dál tím častěji platíme v zahraničí svými platebními kartami.

Pokud vybíráte v zahraničí, pohybují se poplatky od nuly do 125 korun, nebo se vyčíslují v procentech. Pokud tedy v zahraničí potřebujete vybrat hotovost, rozmyslete si dobře její výši.

I platba kartou v zahraničí není vždy výhodná. Závisí na službách, které máte s bankou sjednány a jaký kurz vaše banka používá. Nejčastějším způsobem bývá zúčtování dle aktuálního kurzovního lístku, který banka aktualizuje i několikrát denně. Vaše platba je zaúčtována dle kurzu deviza – prodeje. Rozdíl mezi nákupní a prodejní hodnotou (tzv. spread) bývá okolo 2 – 5 %.  Některé banky používají jednodušší variantu zúčtování karetní asociací, jiné si k nízkým platbám pod 1 € přidávají pevné sazby a poplatky. Tyto informace většinou naleznete na stránkách vaší banky v sekci poplatky a informace.

5) Pojištění

9-08-7Cestovní pojištění bývá základem každé zahraniční dovolené. Cestovní agentury nabízí různé balíčky při vlastním nákupu dovolené. To obsahuje velké množství různých připojištění. Mezi ta nejdůležitější patří úhrada léčebných výloh v zahraničí, pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví, věci movité i nemovité i pojištění zavazadel a storna zájezdu. Jako každá finanční smlouva přináší i cestovní pojištění své limity, záruky a výluky. Ti, kteří se chystají na akční dovolenou, by měli dbát na připojištění adrenalinových sportů a výši limitu částky léčebných výloh spojených se zdravotními komplikacemi za hranicemi naší země. Existuje celá řada informací, které by měl zájemce o cestovní pojištění vědět a ve smlouvě určit, jako je cílová destinace, plánovaný počet dnů a cíl dovolené. Měl by si být vědom rizik, která daná destinace přináší, jako jsou například Tatry na Slovensku, kde je případný zásah horské služby hrazený. Některé pojišťovny nově vlivem poptávky nabízí i zajištění pro případ úrazu či úmrtí vlivem teroristických útoků.
Cena takového cestovního pojištění se většinou liší v závislosti na délce pobytu, destinaci, věku, počtu účastníků a výši pojistných částek. Pokud máte cestovní pojištění k vaší platební kartě, nezapomeňte jej dostatečně před dovolenou zrevidovat. Na škodu nebude i kontrola vašeho povinného ručení, havarijního pojištění, připojištění asistence i komerční životní a úrazové pojistky, které mají většinou evropskou nebo celosvětovou působnost. Za zmínku stojí i nabídky zdravotních pojišťoven, které klientům přináší různé bonusy a slevy.